El Emeği Göz Nuru ÖRgüleRimizle Sizlerleyiz..

21 Eylül 2007 Cuma

Kız Bebek Battaniyesi

Battaniyenizi istediğiniz boyutlarda yapabilirsiniz. Ben yanyana en ve boy olarak 7şer baklava dilimi kadar yaptım. Başlangıç olarak zinciri istediğiniz boyutlarda çekiyorsunuz. Daha sonra köşeden başlayarak 3 adet trabzan yapıyorsunuz ve 2 zincir çekip 3.deliğe batıp tekrar 3 adet trabzan yapıyorsunuz. 4 adet 3lü trabzandan sonra baklava diliminin uç kısmı olan 4 adet trabzanı yanyana örüp örgüye bu şekilde davam ediyoruz.

Resimde de görüldüğü gibi her deliğe 3 adet trabzan yapıyoruz.Battaniyemizi istediğimiz boyutlara getirdikten sonra 2 sıradan oluşan kenar çiçeklerini yapıyoruz.Son aşama olarak battaniyemizi istediğimiz şekilde çiçeklerle süslüyoruz.

Çiçek yapımı:Önce 5 zincir çekip birleştiriyoruz. Daha sonra 4 zincir çekiyoruz dibine batıyoruz. Bu işlemi 4 kez yaptıktan sonra bu 4 zinciri trabzanlarla dolduruyoruz.ilk kat tamamlanmış oluyor ve ikinci kata geçiyoruz. Arkasından 5 zincir örüp dibine batıyoruz. 5 kez 5 zincir örüp biraz aralık vererek ilk göbegin dibine batacağız. Şimdi arkada 5 kez yaprak yapacagımız yerler var. Oralarada yine trabzan yapıp içlerini dolduruyoruz. Bu işlemi 5 yaprak olana dek yapacağız. İkinci katımız da bitmiş oldu. Yine arkada geçip aynı işlemleri yapıyoruz. Fakat burada arkadaki zincirleri 6, yaprakları ise 7 yaprak yapacagız. Yani her katta sayılarımız artacak. Siz istediğiniz kat yapabilirsiniz bu çiçegi.