El Emeği Göz Nuru ÖRgüleRimizle Sizlerleyiz..

20 Aralık 2008 Cumartesi

Örgü Püf Noktaları

1Kazaklarınızın yüzeyi tüylendiyse önce elinizle iplik topaklarını ayıklayın sonra bir jilet yardımıyla yukarıdan aşağıya doğru tüyleri temizleyin.
2Son yıkama suyuna bir tatlı kaşığı gliserin koyarsanız yün kazaklarınız sertleşmez.

3Trikolarınızı askıya asmayın. Askılar omuzlarda iz yapar ve trikonun sarkmasına neden olur. Kazakları katlayarak saklamak en doğrusudur.
4Trikoyu ütülerken deforme olmaması ve parlamaması için ütüyü trikodan 20 cm uzak tutarak sadece buharını verin.
5Yün giysilerin keçelenmesini önlemek için özel deterjan kullanarak soğuk su ile yıkayın. Hassas yıkama programı kullanmadıkça çamaşır makinesinde yıkamayın. Total Easy Care etiketi taşımıyorsa kurutma makinesinde kurutmayın. Düz bir yüzeye sererek kurutun.
6Yünlü bir trikonuz lekelendiğinde lekenin üzerine kuru, temiz ve emici bir bez koyun. Emme işlemi tamamlandıktan sonra, bölgeyi sıvı sabunlu suyla ovarak yıkayın ve ılık uyla durulayın. Kesinlikle sıcak su kullanmayın. Lekenin durumunu göre işlemi birkaç kez tekrarlayın.
7Örgü kalitesini nasıl sağlarsınız?
Örgü kalitemiz örgümüzün gevşek veya sıkı oluşuyla çok yakından ilgilidir. Bu nedenle örgü örerken iplik gerginliğine mutlak surette dikkat etmek; çok gevşek bırakmamak veya çok sıkmak gereklidir. El alışkanlığınızın nasıl olduğunu etiket bilgilerinde yeralan 10 cm x 10 cm büyüklüğündeki karede verilen ilmek ve sıra sayılarıyla kontrol edebilirsiniz. Verilen ilmek sayısı ve sıra sayısında 10 cm x 10 cm kare büyüklüğünü yakalayamıyorsanız büyük veya küçük oluşuna göre örgünüzü adapte etmeniz daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.
8Bitmiş ürünlerin ütülenmesi...
Bitmiş ürünlerin ütülenmesi görünümünü iyileştirir. Ütülerken etiket bilgilerine dikkat etmeniz yararlıdır. Ütülemek yerine kanepe, yatak altı gibi göreli olarak ağır yatay yüzeylerin altına yerleştirerek de düzgünlük sağlayabilirsiniz.
9Tüylü ipliklerin tüy dökülmesini nasıl azaltırsınız?
Angora, tiftik gibi hammaddelerle üretilen, tüylü ipliklerle ördüğünüz ürünleri poşet içerisinde 1 gece buzlukta bekletirseniz tüy dökülmesini azaltırsınız.
10Kenar ilmeklerini örerken...Örgü örerken kenar ilmeklerini örmeden direkt şiş üzerine almanız hem yanlara doğru sürekli artmasını önler hem de örgü dikişi rahat ve muhtazam olur.
11Beğendiğim bir modeli bedenime göre nasıl uygulayabilirim ? Eğer örgüye yeni yeni başlıyorsanız, tavsiyemiz öncelikle öreceğiniz bedenle aynı olan , tarifi olan modelleri seçmenizdir. Model uyarlaması için dikkat edilmesi gereken ilk husus, örülecek olan kişinin ölçüleridir. Kişiye göre kol boyu, omuz genişliği, koltuk altına kadar olan beden uzunluğu gibi ölçüler değişebileceği için bu ölçüleri almanız size yardımcı olacaktır. Hatta yine örülecek olan kişinin halihazırda kullandığı bir giysiyi (kazak,hırka vb) kendinize ölçü gibi kullanabilirsiniz. Sonrasında ürün etiketlerinde bulunan 10 cm x 10 cm büyüklükte bir kare örerek, kaç ilmek ve kaç sıra ile elde ettiğinizi görünüz. Bu ilmek ve sıra sayısını temel ölçü alarak başlangıç için kaç ilmek atacağınızı, koltuk altına kadar aldığınız ölçüye ulaşmak veya kol boyu için kaç sıra örmeniz gerektiğini hesaplayınız.